Možno ani tak nejde o to, že by sa na slovenskom trhu nedali nájsť skúsení architekti. Otázka je v mnohých prípadoch skôr tá, že ako medzi nimi vybrať toho pravého pre vás. A tiež podľa akých kritérií sa vlastne pri výbere oplatí riadiť a tiež, ako by takáto stretávka s architektom mala prebehnúť a na aké základné otázky by ste sa ho nemali zabudnúť spýtať. Hoci skúsený odborník vám celý priebeh a svoje predstavy o návrhu či vylepšení projektu pravdepodobne predstaví rád aj sám a nasmeruje vás na to, čo je dôležité.
Na začiatok je zrejme dobré ujasniť si aj to, či vlastne hľadáte dizajnéra, bytového architekta alebo je vo vašom hľadáčiku architekt, ktorý vám poradí so stavbou domu a s jeho konštrukciou. Ak by sme to mali nejako v rýchlosti zhrnúť, tak potom u architekta máte vyššiu šancu a malo by to byť pravidlo, že ide o rokmi vyškoleného a v praxi skúseného odborníka, ktorý potom vo svojich službách ponúka ako projekty interiérov, tak aj profesionálne navrhnuté projekty stavieb, pričom k dispozícii by mal mať aj svoje portfólio, to jest ukážku svojich už realizovaných projektov. A takýto detail dokáže byť pri výbere zásadný, nakoľko štýl architektúry daného odborníka by vám mal byť sympatický a mal by byť spojiteľný s vašim vkusom či konkrétnymi predstavami. Vďaka internetu by ste mali takúto ukážku nájsť aj priamo na jeho webovej stránke.
Tu sa teda dostávame aj k tomu, na čo by ste sa ho mali pri kontakte (elektronickom alebo osobnom) spýtať.
A začnime práve dotazom, aby vám tento ukázal svoje portfólio. A samozrejme aká je jeho cena architekta. A keď už sme pri otázke financií, tak skúsený architekt by mal vo svojich návrhoch vedieť prísť aj s nejakými úspornejšími riešeniami, ktoré by vám pomohli pri stave alebo rekonštrukcii znížiť vaše náklady.
Pri výbere si pre istotu prezrite aj referencie na túto osobu alebo si nechajte poradiť skúsenosťami vašich známych, či môžete navštíviť aj diskusné fóra na internete, ktoré sa tejto téme (ako, koho a prečo si vybrať) venujú.